Fiala a Bek pijali fa Evropsk rady Michela, eili pedsednictv – iDNES.cz

„Považujeme za důležité, abychom mohli mít jadernou energii, jádro jako čistý podporovaný zdroj. Považujeme za důležité, aby plyn byl tím přechodným zdrojem,“ sdělil Fiala. Má to za důležité pro prosperitu země i pro občany. Česko podle něj chce zároveň rozvíjet obnovitelné zdroje energie v mnohem větší míře než dosud.

Dalšími tématy jednání byly nadcházející jednání Evropské rady, klimatický balíček Fit for 55, ceny energií, právní stát, migrace, obchodní politika Evropské unie nebo spor Maďarska a Polska s Evropskou unií. 

Rozpočet českého předsednictví

Nová vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) plánuje revizi příprav předsednictví i vyčleněného rozpočtu. Minulý kabinet ANO a ČSSD v srpnu navýšil rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. 

„Jsme připraveni přidat peníze v případě potřeby, ale až na základě toho, jaké si stanovíme priority a jak bude předsednictví připraveno,“ informoval Fiala o dalších finančních krocích české vlády. Upozornil však, že při převzetí vlády zjistili, že ne všechny věci byly připravené, tak jak by měly být. 

Opoziční politici, ekonomové a další osobnosti v létě kritizovali tehdejší rozpočet předsednictví, ale i malou pozornost, kterou mu podle nich vláda věnovala. V letech 2007 až 2009 bylo na přípravu a dosud poslední české předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun.

Situace na Ukrajině

Na jednání se řešila i současná strategie Evropské unie k rozporům mezi Nato a Ruskem na Ukrajině. „Evropská unie je aktivní, kdy se prostřednictvím Francie a Německa snaží uplatňovat Minské dohody,“ bránil kroky Evropské unie předseda Charles Michel. 

V tuto chvíli si je jist, že vyjádření Evropské rady vydané na konci minulého roku bylo dostačující. Nicméně ubezpečil, že je Evropská unie připravena spustit akce, aby byla schopna jednotlivá partnerství bránit. 

„NATO je klíčový prvek evropské bezpečnosti, ale měli bychom rovněž posilovat vlastní evropské možnosti a kapacity tak, abychom byli schopni hájit naši stabilitu a bezpečnost,“ dodal předseda Evropské rady.

Polsko a Maďarsko vs. EU

Podle Fialy nová vláda nemůže a ani nechce být moderátorem mezi zeměmi jako je Polsko a Maďarsko a Evropská unie. „Budeme usilovat o to, aby vztahy mezi zeměmi a Evropskou unií byly otevřené a přispívaly k jejímu rozvoji,“ ujistil předseda vlády.

Fiala věří, že V4 může nalézt společné zájmy, které bude rozumně prosazovat na evropské půdě. Spolupráci ve V4 má za důležitou, nesmí však být jediná.

„Chceme nalézat dobré vztahy i s dalšími evropskými zeměmi, být aktivním hráčem v Evropské unii, vytvářet zájmové koalice na tématech, která jsou pro Českou republiku důležitá a kde se shodneme s jinými evropskými zeměmi,“ dodal.

Nový ministerský post

Vláda i kvůli předsednictví zřídila post ministra pro evropské záležitosti, který zastává předseda senátního evropského výboru a bývalý rektor Masarykovy univerzity Bek. 

Nedávno řekl, že rozpočet kalkuloval s náklady odpovídajícími tehdejší době, problém vidí v poměrně vysokém tempu inflace. Nepochybně se podle ministra projeví také nárůst platů.

Za priority předsednictví Bek považuje vypořádání se s následky koronavirové krize, politiku související se změnami klimatu a řešení migrace a bezpečnosti. Premiér Fiala dříve uvedl, že jde o obrovskou příležitost poukázat na české priority například v energetické politice.

We want to give thanks to the writer of this short article for this incredible content

Fiala a Bek pijali fa Evropsk rady Michela, eili pedsednictv – iDNES.cz

The Inside News Hyderabad